MAŁOPOLSKA

Zimą

Zimowe aktywności w Małopolsce – wyciągi narciarskie, szlaki turystyczne

szlak na szczyt

Zima w Małopolsce jest zawsze aktywna. To dlatego, że region ten ma najlepsze wyciągi narciarskie, a także szlaki turystyczne, które bez przeszkód (poza okresem lawinowym) można przemierzać, ciesząc się z uroków zimowej pory roku.

Doskonałe warunki do jazdy na nartach oraz snowboardzie, jakie zapewniają Polacy sprawiają, że turystów w małopolskim regionie nie brakuje. Chętnie szusują na świetnie przygotowanych i idealnie ośnieżonych stokach, a także wyruszają na bezkresne szlaki turystyczne.

Duże i małe stacje narciarskie w Małopolsce. Dla każdego coś dobrego

Nie każdy narciarz jest gotowy, aby wyruszyć na największe stoki narciarskie. Szczególnie dla początkujących ważne jest szusowanie po bezpiecznych, dostosowanych do posiadanych umiejętności stokach narciarskich. Województwo małopolskie jest nieocenione w dopasowywaniu terenów do potrzeb turystów. Dlatego właśnie w tym regionie można znaleźć zarówno duże, jak i małe stacje narciarskie oferujące zróżnicowany poziom trudności tras. Dla każdego coś dobrego? Tylko w województwie małopolskim!

Wybrane stacje narciarskie

- Rusiń-Ski – Bukowina Tatrzańska – jest to rodzinna stacja narciarska zlokalizowana na Wierchu Rusińskim. Białe szaleństwo na tych terenach będzie wspaniałe i niezapomniane dla każdego, kto kocha narty oraz snowboard. Warunki, jakie tu panują, są idealne dla całej rodziny, w związku z tym, że oferowane są trasy o zróżnicowanym stopniu trudności. Główne trasy mają 1200 i 900 metrów długości. Ważna jest ich szerokość, która wynosi w granicach 150-200 metrów.

Warunki, jakie panują na tym stoku narciarskim można obserwować tutaj: https://rusin-ski.pl/wyciag/kamery/.

- Ryter Ski – Ryter – stacja narciarska proponuje trasy zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących narciarzy. Każdy znajdzie tu trasy odpowiednie dla siebie, zapewniające radość z zimowego szaleństwa. Dzięki temu, że teren dysponuje sztucznym naśnieżaniem, warunki są tu idealne niezależnie od aury, która zimą bywa kapryśna. Z wyciągu w ciągu godziny może korzystać nawet 3000 osób.

- Polana Sosny – Niedzica – oświetlone trasy umożliwiają cieszenie się z uroków białego szaleństwa zarówno w dzień, jak i w nocy. Ośrodek narciarski znajduje się na zboczu szczytu Sosny. Najdłuższa trasa zjazdowa ma 800 metrów. Teren przystosowany jest do potrzeb osób początkujących, jak i zaawansowanych. 5 tras zjazdowych jest bardzo zróżnicowanych. Stoki są sztucznie naśnieżane.

Lista wszystkich wyciągów narciarskich znajdujących się w województwie małopolskim jest dostępna na stronie: http://e-wyciagi.pl/wyciagi-narciarskie-w-malopolsce.html.

W góry zimą? Te szlaki turystyczne są do tego najlepsze!

Nie ma złej pory roku na górskie wycieczki. Nie należy z nich rezygnować także zimą, z tym zastrzeżeniem, że trzeba wybierać te trasy, które są do tego odpowiednio przygotowane i zalecane przez TOPR. Należy sprawdzać alerty wydawane przez służby i nie wyruszać na wycieczkę, gdy jest duże zagrożenie lawinowe. Piękne widoki i chęć przeżycia przygody nie powinny zasłonić nam zdrowego rozsądku i dbanie o własne zdrowie oraz życie.

Poniżej przedstawiamy kilka szlaków turystycznych, które z powodzeniem nadają się na wycieczki zimą.

Droga pod Reglami

Płaska ścieżka o długości 6 km będzie idealną trasą spacerową podczas zimowej wyprawy w góry, szczególnie dla osób początkujących. Można będzie tu obserwować potęgę Tatr Zachodnich, które z tej drogi będą bardzo dobrze widoczne. Będziemy spacerowali u ich podnóża.

Dolina Kościeliska i Smreczyński Staw

9-kilometrowy spacer można sobie zafundować wybierając bardzo przyjemną trasę do Doliny Kościeliskiej, jednej z najpiękniejszych w polskich Tatrach. Głęboki i długi wąwóz, którym będzie podróżowali jest bardzo ciekawy, a przy tym mało wymagający. Spacer zakończy się na Hali Ornak w schronisku, z którego można wyruszyć w dalszą podróż, np. na Smreczyński Staw. Wiodącą pod górę drogę pokonamy w mniej więcej 30 minut. Staw Smreczyński jest wyjątkowo urokliwy.

Morskie Oko i Czarny Staw pod Rysami

Kolejną 9-kilometrową wycieczkę można zaplanować nad najpopularniejszy z tatrzańskich stawów, czyli Morskie Oko. Będziemy mieli okazję obserwować tu najpiękniejsze widoki i szczyty takie, jak m.in. Żabie Lalki, Niżne Rysy, Rysy czy Mięguszowieckie Szczyty. Wycieczka nie musi zakończyć się nad Morskim Okiem. Można wyruszyć dalej, nad Czarny Staw pod Rysami. Koniecznie należy jednak sprawdzić komunikaty lawinowe przed wyruszeniem w drogę, ponieważ miejsce to nazywane jest „maszynką do mięsa”, ze względu na bardzo często schodzące lawiny. Gdy jednak aura będzie sprzyjająca, będziemy świadkami przepięknych widoków na staw, szczyty górskie i otaczającą przyrodę.